Wybór przesiewacza. Jak znaleźć odpowiedni przesiewacz do kruszywa, piasku, żwiru, węgla, ziemi, czy szeroko pojętego recyklingu?

Przesiewacze to aktualnie niezbędne wyposażenie kamieniołomów, kopalni oraz zakładów zajmujących się recyklingiem gruzu wyburzeniowego. Przesiewanie polega na rozdzieleniu produktu wsadowego na kilka frakcji. Materiał rozdziela się poprzez przepuszczanie go przez wibrujące pokłady, na których założone są sita o odpowiednich wielkościach „oczka”. Po przejściu etapu rozdzielenia, materiał spada na przenośniki taśmowe, które transportują produkty na pryzmy. Tak przygotowane produkty można następnie wykorzystać w dalszej działalności. Przesiewać możemy m. in.:

– kruszywo,
– piasek,
– żwir,
– węgiel,
– ziemia,
– odpady,
– kompost.

Najbardziej znane marki przesiewaczy to:

– Powerscreen Chieftain,
– Powerscreen Warrior,
– Terex Finlay,
– Sandvik,
– Extec,
– Kleemann,
– McCloskey,
– Metso,
– Fintec
– Anaconda
– Maximus.

Wybór przesiewacza to decyzja złożona. Musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Jaki jest materiał wsadowy i co chcemy uzyskać po przesianiu?
  2. Ile frakcji chcemy uzyskać?
  3. Przesiewacz mobilny czy stacjonarny?
  4. Silnik spalinowy czy elektryczny?
  5. Jaka wydajność?
  6. Budżet

Jaki jest materiał wsadowy i co chcemy uzyskać po przesianiu?

Podstawową sprawą jest wiedza o własnym materiale, jaki jest jego rodzaj (kruszywo, piasek, żwir, węgiel, ziemia, odpady itp.), jego granulacja oraz wilgotność. Inne przesiewacze nadają się do kruszywa (przesiewacze wibracyjne), inne do ziemi i kompostu (przesiewacze bębnowe, trommel), a inne przy ciężkiej pracy wstępnej (przesiewacze wstępne, odgliniacze, scalpery). Przesiewacze często są ustawiane w ciągu technologicznym za kruszarkami, np. szczękowymi lub udarowymi. W dużej części kopalni używa się przesiewaczy przystosowanych do pracy na mokro, aby jeszcze lepiej przesiać i uzyskać czysty, gotowy materiał. Drugą sprawą jest kwestia naszych oczekiwań co do finalnego produktu, jak np. wymagana granulacja poszczególnych frakcji.

Ile frakcji chcemy uzyskać?

Na większości przesiewaczy uzyskujemy od 2 do 4 frakcji materiału. Jest to bezpośrednio powiązane z liczbą pokładów siejących:

– przesiewacze jednopokładowe oraz bębnowe – 2 frakcje

– przesiewacze dwupokładowe – 3 frakcje

– przesiewacze trzypokładowe – 4 frakcje

Przykładowa ilustracja przesiewacza trzypokładowego poniżej:

Przykład:
Na przesiewaczu trzypokładowym montujemy sita o wielkości oczka: 10 mm, 20 mm, 30 mm. Materiał wsadowy różnorodny, od 0 do 50 mm.

Po przesianiu, otrzymujemy frakcje:

– frakcja najdrobniejsza (podziarno) 0-10 mm
– frakcja średnia (wyselekcjonowana) 10-20 mm
– frakcja średnia (wyselekcjonowana) 20-30 mm
– frakcja gruba (nadziarno) 30-50 mm

Przesiewacz mobilny czy stacjonarny?

Przesiewacze mobilne występują w postaci przesiewaczy gąsienicowych oraz kołowych, natomiast przesiewacze stacjonarne nie posiadają możliwości szybkiego przemieszczania w terenie (często do transportu potrzebny jest dźwig). Jeśli przesiewacz ma często zmieniać swoją lokalizację lub planujemy wykonywać usługi wynajmu sprzętu, to warto zastanowić się nad podwoziem kołowym lub gąsienicowym. W naszej ofercie znajdują się przede wszystkim maszyny mobilne, właśnie ze względu na łatwość w transporcie oraz w przemieszczaniu się maszyny na terenie Klienta.

Silnik spalinowy czy elektryczny?

Posiadamy w ofercie przede wszystkim maszyny wyposażone w silnik spalinowy (Diesel), ale również maszyny o silniku elektrycznym. Jeśli na miejscu jest odpowiednie przyłącze elektryczne, taki silnik może okazać się w przyszłości bardziej ekonomiczny i mało awaryjny.

Na filmie poniżej przesiewacz elektryczny, kołowy, dwupokładowy – Terex Finlay 693:


Jaka wydajność?

W zależności od potrzeb Klienta, możemy zaproponować maszyny o wydajności od 50 t/h do nawet 600 t/h. Należy pamiętać, że na wydajność istotnie wpływają takie czynniki, jak rozmiar „oczek” w sitach zamontowanych na pokładach, szybkość i sprawność załadunku materiału do kosza zasypowego, odbiór przesianego materiału spod taśm przesiewacza, odpowiednia ładowarka, koparka lub maszyna przeładunkowa oraz umiejętności operatora.

Budżet

W naszej ofercie posiadamy maszyny nowe oraz używane. Możemy zaproponować przesiewacze używane zarówno młodsze, jak i starsze rocznikowo. Określenie budżetu pozwala nam i Klientowi wspólnie znaleźć maszynę, która może się w ten budżet idealnie wpasować. Wszystkie przesiewacze, po ustaleniach z Klientem, przygotowujemy do pracy. Każda maszyna przed wydaniem jest przez nas gruntownie sprawdzana: silnik, hydraulika, taśmy, rolki, siłowniki, gumy, płyny, oleje, filtry. Istnieje również możliwość zakupu i montażu odpowiednich sit.

Najpopularniejsze modele przesiewaczy na rynku

  • Powerscreen Chieftain 600, Powerscreen Chieftain 1400, Powerscreen Chieftain 2100
  • Extec S3, Extec S4, Extec S5,
  • Sandvik QA140, Sandvik QA240, Sandvik QA340
  • Terex Finlay 683, Terex Finlay 693, Terex Finlay 694
  • McCloskey S130, McCloskey S190
  • Powerscreen Warrior 800, Powerscreen Warrior 1400

 

#UżywanePrzesiewacze, #PrzesiewaczeMobilne, #MaszynyDoPrzesiewania, #RecyklingMobilny, #PrzesiewaczeNaSprzedaż, #MaszynyBudowlaneUżywane, #RecyklingMateriałów, #PrzesiewanieBudowlane, #BudownictwoUżywane, #RecyklingMaszynyMobilne, #UżywaneWyposażenieBudowlane, #PrzemysłBudowlanyUżywany, #MobilnePrzesiewanie, #MaszynyDoRecyklingu, #PrzesiewanieMateriałówBudowlanych

 

Oferujemy kompleksowe doradztwo w wyborze sprzętu. Zaufało nam już wiele firm!

+48 602 552 539
+48 500 704 275
+48 882 121 826

Zapraszamy do kontaktu.

Sprawdź naszą ofertę: https://adamexmaszyny.pl/oferta/przesiewacze/